• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas ketvirtadienį tęsia vizitą Europoje, siekdamas „naujos eros“ santykiuose su artimiausia Pekino sąjungininke Europos Sąjungoje Vengrija. 

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas ketvirtadienį tęsia vizitą Europoje, siekdamas „naujos eros“ santykiuose su artimiausia Pekino sąjungininke Europos Sąjungoje Vengrija. 

REKLAMA

Vizitas Vengrijoje yra paskutinė Xi Jinpingo kelionės po Europą stotelė. Ankstesnį kartą senajame žemyne jis lankėsi 2019 metais. 

Pastaraisiais metais 9,6 mln. gyventojų turinti Vidurio Europos šalis pritraukė daugybę didelių Kinijos įgyvendinamų projektų, susijusių daugiausia su elektrinių transporto priemonių ir akumuliatorių gamyba.

Ketvirtadienį ryte Vengrijos prezidentas Tamasas Sulyokas prezidentūros kieme Budapešte iškilmingai priėmė Xi Jinpingą ir jo žmoną Peng Liyuan. 

Kinijos prezidentas trečiadienio vakarą atvyko į Vengrijos sostinę po vizito Serbijoje, o vėliau dalyvavo valstybinėje vakarienėje su šalies ministru pirmininku Viktoru Orbanu.

REKLAMA
REKLAMA

Budapeštas buvo papuoštas Kinijos vėliavomis, o visame mieste sustiprintas saugumas.

Prieš vizitą į šalį provyriausybiniame Vengrijos dienraštyje „Magyar Nemzet“ paskelbtame straipsnyje Xi Jinpingas gyrė „ilgalaikę draugystę“, kurią apibūdino kaip „švelnią ir sodrią kaip Tokajaus vynas“, turėdamas omenyje garsųjį Vengrijos vynuogynų regioną. 

REKLAMA

„Kartu išgyvenome sunkumus ir kartu pasipriešinome jėgos politikai nepastovioje tarptautinėje situacijoje“, – rašė prezidentas. 

„Mūsų dvišaliai santykiai yra geriausi per visą istoriją ir pradėjo auksinę kelionę [...] Naujos eros kelionėje Kinija tikisi glaudžiai bendradarbiauti su mūsų draugais vengrais“, – teigė Xi Jinpingas. 

Stiprėjantys santykiai 

V. Orbanas dažnai nesutaria su Briuseliu, vykdo į Rytus orientuotą užsienio politiką ir plėtoja ekonominius santykius su Rusija, Kinija ir kitomis Azijos šalimis.

REKLAMA
REKLAMA

Ministro pirmininko pozicija nesikeičia didėjant įtampai tarp Vakarų ir Pekino dėl žmogaus teisių pažeidimų, COVID-19 pandemijos, prekybos ir plataus masto Rusijos invazijos į Ukrainą. 

Xi Jinpingo vizitas į Vengriją skirtas abiejų šalių diplomatinių santykių 75-mečiui paminėti. 

Nuo 2022 metų, kai Vengrija pradėjo reklamuotis kaip vienas iš pasaulio elektromobilių gamybos centrų, šalyje įsitvirtino kelios šios pramonės šakos Kinijos bendrovės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak Vengrijos vyriausybės, tikimasi, kad Pekinas ir Budapeštas pasirašys ne mažiau kaip 16 įvairių susitarimų, kuriais bus skatinamas jų bendradarbiavimas geležinkelių ir kelių infrastruktūros, branduolinės energetikos ir automobilių pramonės srityse.

Vėliau ketvirtadienį Xi Jinpingas surengs derybas su V. Orbanu, o po to spaudos konferencijoje pateiks komentarus žurnalistams.

Numatoma, kad Kinijos prezidentas Vengrijoje viešės iki penktadienio popietės. 

Žinutė Europos šalims 

Sekmadienį Xi Jinpingas savo kelionę po Europą pradėjo Prancūzijoje, kur surengė derybas su prezidentu Emmanueliu Macronu  įvairiomis temomis, įskaitant karą Ukrainoje.

REKLAMA

 E. Macronas ragino Pekiną neremti Rusijos karo prieš Ukrainą ir pritarti sąžiningesnei prekybai. Pasak Singapūro universiteto politologo Ja Iano Chongo, priešingai nei Prancūzijoje, vizito Vengrijoje metu bus vengiama Kinijai nepalankių temų. 

Vengrija, palaikanti glaudžius santykius ir su Maskva, ir su Pekinu, vengs sudėtingų pokalbių ir nepatogių klausimų Xi Jinpingui, teigė jis. 

„Vengrija – tai Xi [Jinpingo] diplomatinė pergalė, rodanti jo šiltus ryšius su ES valstybe nare, kuri vis dar tiesia raudoną kilimą Kinijos investicijoms“, – sakė Klingendalio tarptautinių santykių instituto Kinijos centro tyrėja Xiaoxue Martin.

REKLAMA

„Xi [Jinpingo] žinia likusiai Europai: štai kaip Kinija norėtų, kad su ja būtų elgiamasi Europoje“, – pridūrė ji. 

Tačiau Budapešto gyventojų nuomonės dėl Kinijos ir Vengrijos santykių išsiskyrė. 

„Kaip sakoma, pinigai nesmirdi, todėl kitos šalys, net ir Vakarų Europa, džiaugtųsi tokiomis investicijomis, kurios čia bus vykdomos“, – sakė 52-ejų apsaugos vadybininkas Laszlo Tothas.

Tačiau Tibeto rėmimo asociacijos vadovas Tiboras Hendre sakė nerimaujantis, kad Vengrija „patenka į [...] skolų spąstus, iš kurių iš tikrųjų negalime ištrūkti“.

46-erių programinės įrangos inžinierius Dezso Bereknyei teigė, kad bendradarbiavimas vyksta dėl „finansinės naudos“ ir yra „svarbesnis už aplinkos apsaugą“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų